SAP, leverancier van bedrijfsbrede software heeft aangekondigd Business Objects, leverancier van BI-oplossingen, te willen overnemen voor een bedrag van 4,6 miljard euro. Voor SAP zou dit de grootste overname in haar geschiedenis betekenen. Of de deal ook doorgaat is nog maar de vraag ook Oracle en IBM hebben mogelijk interesse.
Business Objects op de achtergrond al jaren de mogelijkheden voor verkoop en/of fusie aan het bekijken. Met de innige samenwerking die het Franse Business Objects met IBM aanging leek de laatste partij de meest voor de hand liggende overname partij te worden. Toch lijkt SAP nu de overname te gaan doen. De Duitse softwaregigant haalt hiermee een enorm aantal klanten en BI-kennis in huis.
Henning Kagermann, CEO SAP over de overnameplannen van SAP: ‘De combinatie van SAP en Business Objects bieden samen veel voordelen voor klanten, partners, werknemers en aandeelhouders. Bij SAP zijn we enthousiast over het vooruitzicht dat Business Objects zich bij SAP zal voegen.' Bernard Liautaud, Voorzitter en oprichter van Business Objects, zegt over de overname: ‘De combinative van Business Objects en SAP betekent dat we nu echt Business Intelligence kunnen doorvoeren van hoog tot laag binnen alle organisaties.'
Na de overname van Outlooksoft en de lancering van Business ByDesign, zal deze overname ongetwijfeld verder afbreuk doen aan de samenwerking die enige tijd terug tussen Microsoft en SAP werd gesloten. Onduidelijk is nog of ook IBM , HP en Oracle zich in het biedingsproces zullen mengen. Na de overname van Hyperion begin dit jaar door Oracle en Business Objects door SAP, zou Cognos nu wel eens de volgende BI-overnamekandidaat kunnen zijn.
Voor Karel Kinders, Managing Director bij SAP concurrent Cognos, komt de overname als een verrassing. ‘Het lijkt erop dat SAP de Oracle tactiek aan het kopiëren is. Met de overname komen er nu weer meer producten naast elkaar te staan. Voor SAP en BO-klanten is het dan ook maar de vraag wat de strategie van SAP zal zijn met betrekking tot deze oplossingen. De overname is in het kader van de overname van Outlooksoft door SAP begin dit jaar ook moeilijk te plaatsen.' Volgens Kinders wil Cognos graag onafhankelijk blijven en haar producten aan iedereen kunnen blijven aanbieden ongeacht de bedrijfssoftware die bij de klant gebruikt wordt.
Volgens marktonderzoeker Marketcap zal de overname ook grote gevolgen hebben in Nederland. Met de overname koopt SAP binnen de Nederlandse markt de marktleider, Business Objects kent medio 2007 een marktpenetratie van 35,7 procent. Wanneer de twee klantenbases van Business Objects en SAP puur op gebied van Business Intelligence op elkaar worden gelegd, dan is de nieuwe marktpenetratie volgens Marketcap 42,8 procent. Op gebied van Business Intellengence heeft slechts een te verwaarlozen aantal bedrijven en instellingen een BI applicatie van beide organisaties.
Business Objects heeft als belangrijkste concurrent Cognos, echter na de overname zal Cognos ineens een aardige afstand kennen tot de nieuwe marktleider. Wel zal Cognos veruit de belangrijkste concurrent van het nieuwe SAP/BO worden. Oracle heeft met de overname van Hyperion per medio 2007 een totale marktpenetratie verkregen van circa 7 procent. Daar SAP en Business Objects praktisch geen overlap kennen in de BI klantenbase, is de impact van deze overname binnen de Nederlandse markt aanzienlijk. Binnen de sectoren ICT & Utilities en de bouw zal de totale marktpenetratie van de nieuwe organisatie zelfs boven de zestig procent uit gaan komen. De Nederlandse Business Intelligence markt komt met deze overname zeer stevig in handen van SAP.
Bron: Customer Talk